Wśród kwiatów wiśnia - wśród ludzi wojownik
Przed zrozumieniem czym jest Jujutsu warto rozróżniać te trzy pojęcia. Są one kluczowe do zrozumienia definicji konkretnego stylu.
Jeżeli kogoś interesuje rywalizacja sportowa i zdobywanie medali, to tradycyjne Jujutsu nie jest dla niego.
Sporty walki to określenie dla różnych sportów (z definicji związanych z rywalizacją i zdobywaniem punktów), w których dwóch lub więcej zawodników zmierza się ze sobą wykorzystując pewien określony zestaw technik (czyli technik, które są ograniczone zasadami danego sportu). Dla przykładu bokserzy mogą wyłącznie uderzać, a w ich treningu kładzie się główny nacisk na pokonywaniu przeciwnika wykorzystując ograniczony regulaminem zestaw technik.
To co odróżnia sport od sztuki walki, to to, że w sztuce główny nacisk kładzie się na rozwój osobisty, a nie na rywalizację.
W systemach walki wychodzimy tu poza ograniczenia zasadami i regulaminami konkretnych sportów. Systemy są kompletnymi w kontekście wojskowym zestawami technik, które są skuteczne we wszystkich sytuacjach realnego zagrożenia. Systemy walki są trenowane przez wojsko, policję i służby specjalne, czyli przez osoby, które są narażone na największe zagrożenia ze strony drugiego człowieka. W takich sytuacjach nie ma zasad, sędziów i zdobywania punktów.
Jujutsu jest systemem i sztuką walki. To właśnie dlatego nie da się przeprowadzić zawodów w Jujutsu w sposób bezpieczny dla wszystkich zawodników. Wiele osób trenujących Jujutsu próbowało przeprowadzić zawody w tym stylu, jednak zawsze kończyło się to tym, że były określone dozwolone techniki. A przecież techniki najbardziej niebezpieczne są najskuteczniejsze w sytuacji realnego zagrożenia. Co oczywiste, techniki najbardziej skuteczne są też wykreślone ze wszystkich regulaminów sportów walki.
Techniki najbardziej niebezpieczne są najskuteczniejsze w sytuacji realnego zagrożenia.
Nazwa, choć zapisywana na wiele różnych sposobów (jujutsu, ju-jitsu, jiujitsu, dziudzitsu itp.) sprowadza się do prostej i pięknej definicji sztuki ustępowania przeciwnikowi. Słówko Ju oznacza dosłownie miękko, ustępliwie, natomiast Jutsu sztukę w kontekście wojennym.
Jako że Jujutsu jest systemem bardzo uniwersalnym, skupiającym w zakresie wykształcenia adepta wiele rodzajów technik, stał się podstawą takich systemów jak na przykład:
Jujutsu jest zarówno systemem jak i sztuką walki rozwiniętą w Japonii jako system wyszkolenia bojowego samurajów.
Jest to jeden z licznych dowodów na skuteczność tego systemu w realnych walkach. W związku z okolicznościami powstania, w swej technicznej podstawie Jujutsu obejmuje wszystkie te techniki, które mogą być skuteczne w obronie i ataku ze strony napastnika:
Przez biodra oraz nogi.
W dowolne miejsca
w tym słabe punkty.
Zakładane na dowolne stawy.
Niskie, wysokie,
proste oraz z boku.
Dłońmi, przedramieniem,
z tyłu oraz z przodu.
Najbardziej skuteczna metoda obrony.
Obrona przed atakiem
z użyciem broni.
Wykorzystywanie energii przeciwnika przeciwko niemu.
Postanowiliśmy opisać inne sporty, sztuki i systemy walki na stronie dotyczącej Jujutsu, żeby pokazać podstawowe założenia każdego z tych stylów. Według nas warto rozumieć podstawowe różnice w stylach przed podjęciem treningów, ponieważ
każdy kieruje się innymi priorytetami i powinien ćwiczyć to, co jest zgodne z jego przekonaniami.
Brazylijskie Jujutsu (BJJ) jest sportem walki wywodzącym się z tradycyjnego Jujutsu, zapasów i Judo. Sport ten obejmuje walkę w stójce, zwarciu oraz w parterze, na którą w treningach kładzie się główny nacisk, jednakże nie stosuje się uderzeń. BJJ opiera się na chwytach i koncentruje się na walce z jednym nieuzbrojonym przeciwnikiem. W treningach tego stylu nie kładzie się nacisku na rozwój aspektów psychologicznych i duchowych pomijając tym samym takie elementy jak koncentracja. Odrzuca się tradycje japońskie, skupiając się na brazylijskich i odrzuca się aspekt doskonalenia każdej techniki. Na bazie BJJ powstała forma międzystylowej rywalizacji sportowej - MMA.
Krav maga jest systemem walki opracowanym dla Sił Obronnych Izraela. Składa się ona z kombinacji najbardziej skutecznych technik pochodzących z boksu, Jujutsu, Judo, Muay thai, zapasów i innych, dlatego system ten cały czas ewoluuje. Krav Maga skupia się na rzeczywistych sytuacjach i najskuteczniejszych kontratakach, także z obronami trwale uszkadzającymi przeciwnika. System bazuje na podstawowych odruchach obronnych człowieka. Składa się z szeregu technik, w skład których wchodzą pchnięcia i dźwignie, uderzenia i kopnięcia na okolice gardła, oczu, potylicę i strefę krocza. Ciosy zadaje się przy użyciu każdych dostępnych narzędzi, od części ciała po przedmioty codziennego użytku. W Krav madze najważniejsza jest skuteczna obrona, nie zważając na środki. Jest to bardzo skuteczny system w sytuacjach realnego zagrożenia, który na tej płaszczyźnie ma wiele wspólnego z tradycyjnym Jujutsu. Główna różnica polega na tym, że w Jujutsu dbamy również o rozwój duchowy oraz tradycje.
Judo jest sportem walki, w którym treningi skupiają się głównie na trenowaniu padów, rzutów, dźwigni i duszeń. Był on pierwotnie sztuką walki i dlatego w treningach Judo zachowały się elementy tradycji japońskich takie jak na przykład ceremonialne ukłony. Judo w wielu aspektach przypomina Jujutsu, jednak zestaw dozwolonych technik został mocno ograniczony w związku z wprowadzeniem rywalizacji sportowej. W sparingach Judo zabrania się między innymi kopania i uderzania, chwytania za nogę czy rękaw, jak również zakładania dźwigni na inny staw niż łokciowy.
Karate jest najbardziej rozpoznawanym stylem na całym świecie. W związku z jego popularnością odmian Karate jest ponad 100, przez co bardzo ciężko jest opisać go ogólnie. Treningi i rozwój w Karate opiera się głównie o techniki podstawowe zwane Kihon oraz formy zwane Kata. Kata to sformalizowana sekwencja ruchów, która przedstawia serię obron i ataków, a wykonywana jest samodzielnie. Karate jest sztuką twardą (Gō), gdzie kontakt z partnerem jest mocny i polega na skontrowaniu przeciwnika swoją własną siłą i energią. Stąd częste zderzania i odbijania przeciwnika. Główna różnica pomiędzy Karate i Jujutsu polega na tym, że w treningach Jujutsu skupiamy się przede wszystkim na ćwiczeniu w parach, gdzie Kata spadają na drugi plan a do tego Jujutsu jest stylem miękkim (Jū). W Jujutsu nie ma zderzeń i odbijania energii przeciwnika, wręcz przeciwnie, wykorzystujemy ją przeciwko niemu.
Każdy z tych opisów może zostać potwierdzony przez liczne źródła, jednakże jeżeli ktoś ma do nich uwagi, to prosimy o kontakt.
Jest obecnie, podobnie jak w czasach samurajskich, podstawą wyszkolenia w walce wręcz wojska, wojskowych oddziałów specjalnych, policji, a także oddziałów antyterrorystycznych oraz systemów samoobrony.